niedziela, 7 czerwca 2015

Awaria systemu komunikacji

Dostrzegam pewną awarię w systemie komunikacji między ludźmi. Między słowem wypowiedzianym, a relacją jest sporo różnic. Każdy cytuje to co dla niego wydało się ważne i to przekazuje dalej. Kolejne osoby to komentują i wyrażają na tej podstawie opinię o cytowanym i o tym co powiedział. Co więcej jeśli wypowiadający się reprezentował grupę osób, to z pewnością cała grupa mówiła dokładnie to samo zdanie i ma się ono nijak do okoliczności w jakich było wypowiedziane.


Nie inaczej było z okazji Bożego Ciała. Według mediów wszyscy biskupi powtarzali jak mantrę kilka zdań i dziwili się, co one mają wspólnego z odbywającymi się uroczystościami. Jeden napisał, kilku skopiowało, kolejni skomentowali, a miliony myślą, że nasi biskupi tylko o in vitro i dewiacjach. Przez chwilę sam myślałem, że tak było, ale wrodzona ciekawość i zdobycze XXI wieku pozwoliły mi znaleźć teksty homilii biskupów i subiektywnie wybrać z nich kilka cytatów, które według mnie warto przekazać dalej.

Kardynał z Krakowa mówił o czerpaniu "z najgłębszych źródeł miłości" oraz, że to właśnie w miłości odnajdujemy sens naszego życia. Kardynał zwrócił również uwagę na jedność, którą od zawsze niszczy grzech. Zwraca uwagę, że Jezus modlił się o jedność swoich uczniów. W nawiązaniu do tajemnicy przypomina, że Eucharystia jest darem Jezusa. Cytuje również słowa Jana Pawła II: "Kościół żyje Eucharystią".

O życiu Eucharystią w Kościele wiele mówił biskup Ryś. Przede wszystkim zwraca uwagę, że Chrystus w Eucharystii jest dla wszystkich. Biskup pyta, czy po to wychodzimy na ulicę, aby pokazać ludziom, że nigdy nie będą jeść tego chleba. Zwraca uwagę, że tylko co piąty Krakowianin je Ciało Chrystusa i zwracając się do tej grupy zobowiązuje ich, aby nie zamykali się w swoich wspólnotach i wyszli nieść Chrystusa innym.

"Gdzie chcesz, abyśmy poszli poczynić przygotowania, żebyś mógł spożyć Paschę?" - na tym pytaniu skupił się Prymas Polski. Mówił, że odpowiedzi na nie nie mamy szukać w sobie, w swoich schematach myślowych, ale czekać na odpowiedź Boga. Abp. Polak na zakończenie zaapelował: "musimy ciągle pamiętać, że żaden nasz wysiłek czy postanowienie nie przyniosą owoców, jeśli nie będziemy coraz bardziej rozkochiwać się w Eucharystii, jeśli zabraknie naszej wierności niedzielnej Mszy świętej, jeśli nie będziemy przy Nim klękać na adoracji, bez słów, choćby na chwilę, kiedy w ciągu dnia przechodzimy obok tutejszych kościołów."

Oczywiście wszystkich zachęcam do zapoznania się z pełnymi tekstami kazań. Szczególnie urzekły mnie słowa Prymasa Polski. Może ktoś pamięta słowa biskupa lub kapłana ze swojej diecezji, które warto przekazać dalej? Czasami warto do nich wrócić i przekazać dalej. Może naprawi to awarię, o której wspomniałem na początku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz