Z pewnym zaskoczeniem zauważam jak często w katolickich mediach pojawiają się informacje na temat astronomii, a konkretniej Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Oczywiście jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest trwający obecnie Rok Astronomii, w którym kościelne obserwatorium bierze czynny udział. Dlaczego Kościół bada kosmos? Część odpowiedzi z pewnością znajduje się w wywiadzie z dyrektorem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, a część w rozmowie z bratem pracującym w obserwatorium.
Odchodząc od astronomii zastanawiam się czy Kościół nie powinien bardziej postawić na swoje ośrodki badawcze. Częściej o nich mówić i tym budować dodatkowy autorytet wobec stawianych przez siebie tez. Myślę, że nieliczni katolicy są świadomi istnienia Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, nie wspominając już o innych kościelnych ośrodkach badawczych, które bynajmniej nie zatrzymują się w ciemnogrodzie, jak twierdzą niektórzy. Co więcej nie ustają w badaniach i odkryciach. Jeśli jesteście katolikami i jednocześnie interesujecie się astronomią, być może warto zapoznać się z działalnością Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego?
Nowa krakowska noc? Noc misyjna
W Krakowie mamy już Noc Muzeów, Noc Naukowców, Noc Kościołów... W najbliższą niedzielę być może wystartuje zupełnie nowa noc: Noc misyjna. Więcej informacji na stronie http://www.zapalswiatlo.pl/
Parafialny biznes
Dużo mówi się o pieniądzach w Kościele, o bogactwie kapłanów i ich nowych samochodach. Nie da się jednak ukryć, że w tych opowieściach jest sporo mitów, ale i ziarnko prawdy. Współcześni duchowni już nie tylko zbierają na tacę, ale również rozwijają własne biznesy. Począwszy od Benedyktynów z Tyńca, których reguła mówi wyraźnie, że sami muszą zarabiać na własne utrzymanie, a obecnie zatrudniają około 60 osób w różnych branżach i w ten sposób zarabiają na remont swojego klasztoru. Podobnych przykładów nie brakuje również w innych parafiach i zakonach. Skąd u osób duchownych wiedza na temat biznesu? O tym w artykule.
Jak bogate kraje "pomagają" Afryce
O tym wypowiedział się arcybiskup Sarah z Gwinei. Mówi on między innymi o "umowach wiązanych", jakie muszą być spełnione przez afrykańskie kraje, aby mogły otrzymać pomoc. Protestuje przeciwko temu cały Kościół, a w sposób szczególny Kościół w Afryce. Więcej w krótkiej notce prasowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz