środa, 29 kwietnia 2009

Religijna prasówka, 29 kwietnia

Temat przeglądu: Nadmiar duchowej przestrzeni
Żyjemy w czasach, które jednym słowem można byłoby nazwać erą globalizacji. Każdy z nas zauważa firmy działające na całym globie, łatwość w komunikacji między Polską i inne oznaki świadczące o tym, że termin "globalna wioska" jak najbardziej opisuje współczesny świat. Czy tak samo jest z kwestią ducha? Zdecydowanie tak. Już od połowy ubiegłego wieku wiedzą o tym mieszkańcy zachodniej Europy, którzy swobodnie wybierają w co chcą wierzyć, dysponują bowiem owym nadmiarem przestrzeni duchowej. Bardziej interesującym jest dla nas kwestia polska: Czy powiedzenie "Polak katolik" jest nadal aktualne? Rozwinięcie myśli również w innych artykułach najnowszego Tygodnika Powszechnego.

Pozostałe tematy wybrane
Ostatnio coraz popularniejszym tematem moralnym staje się dyskusja o testamencie życia. Co na ten temat powiedziała s. prof. Barbara Chyrowicz, specjalistka od etyki? Przeczytaj na stronach Katolickiej agencji informacyjnej.

To jednak nie koniec przemyśleń etycznych. Tym razem jednak problem dotyczący kapłanów, którzy mogą sobie zadać pytanie, czy kapłan karierowicz nadal potrafi służyć?

Benedykt XVI w imieniu Kościoła przeprosił Indian za nadużycia ze strony ludzi Kościoła. Okazją do tego było spotkanie z Wielki Wodzem Zrzeszenia Pierwszych Narodów Kanady.

Na koniec wydarzenia, które mogłyby zagościć w dziele sport. Pierwsze dotyczy Oazowego Rajdu po Roztoczy. Odbędzie się on 2 maja i będzie on atrakcją "Wielkiej Wyprawy Otwartych Oczu" organizowanej w duchu Ruchu Światło- Życie diecezji zamojsko- lubaczowskiej. Drugie wydarzenie jest o wiele bardziej sportowe i dotyczy meczu piłkarskiego między księżmi kościoła ewangelickiego, a imamami. Mecz odbędzie się w Berlinie, sędziami będą członkowie gminy żydowskiej, a na trybunach zasiądzie książę Karol. Szykuje się, więc wielkie spotkanie wielu religii tym razem na boisku. Szkoda, że nie grają katoliccy księża, bo z uwagi na wyznawaną religię pewnie im bym kibicował. Tak pozostaje mi modlić się trzymając kciuki, aby takie spotkania zbliżały różne religie do siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz