niedziela, 10 maja 2009

Litania loretańska - cz.5

Jest to część dłuższego artykułu o litanii loretańskiej. Spis tematów powiązanych, a także pewna ogólna charakterystyka w artykule: Co kryje Loretto?

Matko najmilsza - W Ewangelii św. Jana 14,21 czytamy słowa Jezusa mówiące o umiłowaniu Boga i Jezusa do tych, którzy miłują Jezusa, a co za tym idzie postępują zgodnie z przykazaniami. Bóg kocha wszystkich ludzi, ale szczególnym uczuciem "umiłowania" obdarza tych, którzy Go umiłowali. Taką osobą była Maryja, która nie tylko umiłowała Boga, ale umiłowała Go tak mocno, iż Maryja stała się dla niego najmilsza. Maryja powinna być w tym umiłowaniu dla nas wzorem.

Matko przedziwna - Do Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej modlił się ksiądz Franz Reinisch, gdy nie wiedział jaką decyzję podjąć w kwestii złożenia przysięgi Hitlerowi. Podjął wówczas jednoznaczną decyzję odrzucenia ludzkiego zdania. Jako jedyny ksiądz poniósł za to śmierć z ręki Hitlera. Obecnie jest należy do kandydatów na ołtarze. Pytanie do Matki Bożej było tutaj zasadne, któż w końcu wcześniej dał bardziej radykalną odpowiedzi na miłość Boga? To właśnie dzięki tej niezachwianej miłości do Boga, Maryja stała się przedziwną. Teolodzy podkreślają tym wezwaniem również pewnego rodzaju cudowność Maryi Matki, która istniała przed całym stworzeniem (Prz 8, 24-25). Choć wyróżniła się przede wszystkim tym, że poczęta bez grzechu, przy całej swojej skromność i prostocie urodziła Syna Bożego.

Matko dobrej rady - śledząc Ewangelię nie przeczytamy ani jednej rady Maryi. Na czym, więc polega to wezwanie? Opiera się ono na własnym życiu Maryi, która stała się dla nas dobrym wzorem zaufania Bogu. Ona całym życiem mówi: "Zaufajcie Panu" czy też "Zróbcie wszystko cokolwiek wam powiem mój Syn". To są jedyne dobre rady jakie nam daje i one wystarczają nam na całe życie w podejmowaniu decyzji. Wezwanie to zostało do litanii dodane w 1903 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz