Święta Maryjo - tego myślę, że nie trzeba tłumaczyć. Określenie oznacza świętość Maryi. Jest ono powszechnie stosowane właściwie od początku Kościoła.
Święta Boża Rodzicielko - wezwanie to po grecku brzmi: "Theotokos". Wbrew pozorom nie jest ono takie oczywiste od samego początku Kościoła. Zostało ono bowiem przyjęte dopiero w czasie Soboru Efeskiego w 431 roku. Można, więc zapytać czy nie jest to coś zmyślonego przez ojców soborowych. Pytanie jest jednak zbędne dla wszelkich znawców Pisma Świętego czy choćby księgi Izajasza, w której padają słowa: Dlatego Pan sam da wam znak: Oto panna pocznie i porodzi Syna i nazwie Go imieniem Emanuel (7,14). To jednak nie koniec dowodów na to, że Maryja jest Matką Boga. Głównym dowodem jest Ewangelia, w której jest bezpośrednio przestawiana jako Matka Jezusa, czyli jako Matka Boga. Warto tu podkreślić, że Maryja urodziła samego Boga, a nie kogoś, kto się dopiero miał nim stać.
Przy tym punkcie chciałbym również zwrócić uwagę na kult maryjny. Nie jest on w istocie czczeniem samej Maryi, lecz przez Maryję czczeniem jej Syna, Jezusa Chrystusa, czyli naszego Boga. Nie należy o tym zapominać zarówno odmawiając litanie do Matki Bożej, jak i zarzucając innym zbytnią pobożność maryjną. Chwała oddawana Maryi trafia przez nią do samego Boga.
Święta Panno nad pannami - czym wyróżniła się Maryja, że mówimy o niej Panna nad Pannami? Panna jest to kobieta nie mająca męża. Mimo to dobrze wiemy, że była ona zaślubiona Józefowi? Określenie Panna nad Pannami wydaje się zagrożone. Tu jednak zwróciłbym uwagę na stosunki, miedzy Maryją, a Józefem. Przede wszystkim Maryja mimo małżeństwa pozostała dziewicą. Dziecko, które się w niej zrodziło, powstało z Ducha Świętego. To czyni z niej kogoś, kto wyróżniał się spośród kobiet zamężnych. Maryja różniła się również od panien. W końcu tylko ona jako dziewica urodziła syna i to Syna Bożego.
Stąd właśnie pochodzi określenie Panna nad pannami. Maryja jest Panną, ale niezwykłą. To czyni ją Panną nad pannami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz