wtorek, 5 maja 2009

Litania loretańska - cz.2

Jest to część dłuższego artykułu o litanii loretańskiej. Spis tematów powiązanych, a także pewna ogólna charakterystyka w artykule: Co kryje Loretto?

Matko Chrystusowa - wezwanie to wyraża prawdę o Maryi, która w końcu jest Matką Bożą. Myślę, że nie zaprzeczą temu nawet protestanci: Maryja jest matką Chrystusa. Sprzeczność między naszymi wyznaniami wyjawia się jednak w późniejszym haśle: "módl się za nami". Podczas, gdy właśnie to hasło najpełniej wyraża funkcję naszej modlitwy za wstawiennictwem Maryi. Mamy wiele spraw do przedstawienia Bogu, ale nie potrafimy z tym do Niego podejść. Wówczas prosimy Maryję i świętych, aby się za nas modlili. Prośby do Maryi są jednak szczególnie mocne, gdyż istnieje w nas przeświadczenie, że Maryja, jako Matka Chrystusowa, jest najbliższa Jezusowi w przedstawianiu naszych próśb. Któż zostanie lepiej wysłuchany przez człowieka niż jego własna matka? Podobnie myślimy w kontekście Maryi. Któż tak jak ona może mieć wpływ na decyzje Jezusa?

Matko Kościoła - jako katolicy wierzymy, że Maryja jest nie tylko naszą Matką Chrystusa, ale równocześnie matką każdego z nas. Chcemy być jej bliscy. Słowa Jezusa, które wypowiedział on do Jana odczytujemy jako słowa powiedziane również do nas: "Synu, oto matka twoja". Przez te słowa Maryja stała się matką całego Kościoła, my sami jesteśmy dziełem Boga, Kościół stał się dziełem Jezusa, stały wpływ na Kościół pochodzi zaś od Ducha Świętego. W tym wszystkim ludzie potrzebowali jednak matki i tym tytułem została uczyniona Maryja. Kobieta, która rozumie troski swoich dzieci, która rozumie nas jako człowiek i przekazuje nasze prośby i nasze uwielbienie samemu Bogu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz