niedziela, 3 maja 2009

Co kryje Loretto, małe miasto w środkowych Włoszech?

W Loretto ukrywa się taka ściana, a właściwie trzy takie ściany, które zostały zbudowane z kamieni pochodzących z domu Maryi w Nazarecie. Domek ten miał być w cudowny sposób przeniesiony przez Anioły, najpierw do jakiegoś miasta w Chorwacja, a potem właśnie do Loretto. Tak przynajmniej głosi tradycja, czy jednak to prawda?

Badania archeologiczno- historyczne dowodzą, że to bardzo prawdopodobne. Badania archeologiczne pod "Świętym Domkiem" w Loretto oraz w miejscy, gdzie znajdował się dom Maryi wskazują, że bardzo możliwe, iż zostały one przeniesione. Ok, to było możliwe, co jednak z Aniołami, czy one zajmowałyby się przenoszeniem domu Maryi? Oraz dlaczego przeniosły go akurat do Loretto?

Tu istnieje bardzo przyziemne tłumaczenie. Otóż przypłynęło one statkiem, którego właścicielem była rodzina rodzina De Angelis. Nie trudno się domyślić, że ich nazwisko jest "anielskie" i na polski tłumaczy się "Anioł", a właściwie "Aniołów".

O tym Domku i o samej miejscowości Loretto piszę jednak z trochę innego powodu. Jest nim Litania Loretańska do Najświętszej Marii Panny. Od Loretta właśnie pochodzi przymiotnik w nazwie litanii.

Tu mógłbym napisać jeszcze wiele zdań dotyczących powiązań między Loretto, a Litanią. Z pewnością byłoby to interesujące dla historyka amatora zainteresowanego tematem. Przypuszczam jednak, że bardziej interesującym będzie powiedzenie czegoś o formie tej Litanii.

Ma ona budowę podobną do innych Litanii. Różni się od nich wezwaniami, które specjaliści podzielili na trzy grupy:
- grupę dogmatyczną (np. Święta Boża Rodzicielko, Matko dziewicza czy Królowo Wniebowzięta),
- grupa historiozoficzna (np. Arka Przymierza, Gwiazda Zaranna, Brama Niebieska),
- grupa eschatologiczna (np. Uzdrowienie Chorych, Pocieszycielko Strapionych).
Kolejność wezwań wiąże się jednak z ich początkiem i nie ma nic wspólnego z tym podziałem.

Niektóre z wezwań są bardzo proste i powszechnie znane. Inne żądają odpowiedzi na pytanie: skąd się wzięły. O tym będę pisał w codziennych notkach przez cały maj. Poniżej znajdą się odnośniki do poszczególnych wezwań.

Święta Maryjo
Święta Boża Rodzicielko
Święta Panno nad pannami

Matko Chrystusowa
Matko Kościoła

Matko łaski Bożej
Matko nieskalana
Matko najczystsza

Matko dziewicza
Matko nienaruszona

1 komentarz:

  1. De Angelis byli Grekami, a o prwosławnych nie należy głośno i dobrze mówić?

    OdpowiedzUsuń