W większość państw Europy zachodniej kościoły i kaplice pustoszeją. W wielu z nich już od dawna nie odbywają się nabożeństwa, co więcej są zbyt drogie w utrzymaniu i istnieje konieczność ich zburzenia lub wynajmu. W wielu krajach są one sprzedawana za symboliczne kwoty i przekształcane w muzea, teatry czy filharmonie. Ciągle jednak pozostają kościoły, których nikt nie chciał kupić. Tu pojawiła się oferta jednej z firm, która skupuje świątynie, przebudowuje je w domki, a potem sprzedaje mieszkania ("Zamieszkać w kościele"). Sprawa budzi oczywiście wątpliwości i rodzi pytania.
Czy można mieszkać w świątyni? Czy to nie świętokradztwo? Czy nie da się tej świątyni zagospodarować inaczej? Można też zapytać czy nie ma innej drogi przekształcania nierentownych świątyń? We mnie na przykład wynajem świątyni na mieszkanie budzi pewien sprzeciw, ale czy taka świątynia, jako mieszkanie ludzi wierzących nie byłaby nadal odpowiednio czczona przez święte życie jej mieszkańców? Kto wie, czy zamieszkane w ten sposób świątynie, nie staną się miejscem życia świętych ludzi.
Benedykt XVI w Ziemi Świętej (pełne sprawozdanie na stronie KAI)
Dziś rano Benedykt XVI spotkał się w muzułmanami przed Meczetem Skały. Przemówił do nich mówiąc o wspólnym Bogu, a także o wspólnym przodku trzech wielkich religii - Abrahamie. Zaproponował, abyśmy w dialogu szukali wspólnych cech i tego co nas łączy, zwłaszcza, że łączy nas ten sam Bóg.
Później papież udał się pod "Ścianę Płaczu", na krótką modlitwę. Zgodnie z tradycją zostawił w murze karteczkę z intencją, w której się modlił. Następnie udał się na spotkanie z Izraelskimi rabinami. Warto wspomnieć, że odbywa się ono z inicjatywy obu stron. Papież podziękował wszystkim zaangażowanym we wspólny dialog i wyraził swoje zadowolenie z kierunku podejmowanych inicjatyw na rzecz bliskości katolików i Żydów.
Tu przed południem następna św. Piotra udał się jeszcze do Wieczernika, gdzie odbyło się spotkanie z ordynariuszami Ziemi Świętej. Benedykt XVI zwrócił uwagę na różnorodność wyznań chrześcijańskich i to jak współgrają one w Ziemi Świętej. Podkreślił rolę jaką odgrywają chrześcijanie w budowaniu pokoju w Ziemi Świętej, a przede wszystkim nakazał zgromadzonym pasterzom szukać w Dobrym Pasterzu wzorów postępowania. Przed przerwą obiadową papież odwiedził jeszcze konkatedrę w Jerozolimie, gdzie spotkał się w wiernymi.
W południe papież odprawił mszę w dolinie Jozafata. W homilii powiedział m.in. o paradoksie Jerozolimy, z której to powinien przemawiać pokój, a tymczasem jest miejscem wielkiego konfliktu. Papież nie zapomniał również o historii Jezusa. Wspominając, że nie daleko miejsca, w którym odprawia Mszę, Jezus przyjął kielich cierpienia związany z Jego ofiarą na krzyżu.
Pozostałe wybrane tematy
Wkrótce rozpocznie się Rok kapłaństwa. Zobacz, jakie szczególne odpusty będzie można w nim uzyskać.
Młodzi ewangelicy nie wierzą w zmartwychwstanie. Mylą je z reinkarnacją. To dość niepokojące. Czy jednak nie ma to podstaw we współczesnym pluralizmie religijnym?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz