poniedziałek, 11 maja 2009

Religijna prasówka - 11 maja 2009

Temat przeglądu: Jan Paweł II w 2000 i Benedykt XVI w 2009 - czy to ten sam Izrael czy to to samo przesłanie papieskie?

W artykule: "W ciszy, by żywić nadzieje" znajduje się krótka refleksja nad różnicami między światem i samym Izraelem w 2000 roku, w czasie pielgrzymki Jana Pawła II, jak i na dzisiejszym światem i dzisiejszym Izraelem. Kiedy było trudniej? Artykuł odpowiada również na pytanie dotyczące ducha, który przemawiał przez Jana Pawła II i ducha, który dziś przemawia przez Benedykta XVI. Uzupełnieniem tej refleksji będzie z pewnością list sprzed tygodnia rabinów oczekujących na wizytę papieża.

IV Dzień Pielgrzymki do Ziemi Świętej (szerokie streszczenie na stronie KAI)

Dziś skończył się pierwszy etap pielgrzymki Benedykta XVI do Ziemi Świętej. Rano papież pożegnał się z Jordanią i jej mieszkańcami. Prosił o modlitwę o pokój i pomyślność dla Jordańczyków współczesnych i przyszłych. Następnie odleciał do Tel Awiw.

W Tel Awiw papież został przywitany przez Shimona Peresa. Zarówno witający, jak i witany, w swoich przemówieniach mówili o potrzebie pokoju i poszanowania godności ludzkiej niezależnie od wyznawanej wiary. Później helikopterem udał się do Jerozolimy, gdzie został przywitany przez burmistrza Jerozolimy na Górze Scorpus.

Popołudniu papież spotkał się z prezydentem i przedstawicielami władzy Izraela, a następnie odwiedził miejsce pamięci Yad Vashem, gdzie przede wszystkich chciał w zatrzymać się ciszy, by pamiętać, modlić się i żywić nadzieję. Wielu ludzi chciało tutaj usłyszeć coś poza krótkim przemówieniem, które powiedział papież. Tak się jednak nie stało.

Na koniec papież spotkał się z organizacjami dialogu międzyreligijnego w Auditorium Notre Dame w Centrum Jerozolimskim. W czasie przemówienia papież prosił o dalsze odważne kroki dążące ku rozwijaniu wszystkiego co nas łączy i wspólnego szacunku wobec tego co dzieli różne religie. Podczas spotkania miał miejsce nieprzewidziany incydent w wykonaniu szejka Taisira Tamimiego. Stolica Apostolska odrazy poinformowała, że nie było to w planie i wyraziła nadzieję, że to zdarzenie nie przyćmi słów papieża nawołujących do pokoju.

Pozostałe wybrane tematy

Już sto dni Cyryl jest patriarchą Moskwy. W artykule opinie znanych osobowości na temat sprawowanego przez niego urzędu i samego patriarchy Cyryla.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz